W końcu dobrze się składa…

W zasadzie ten artykuł mógłby się znaleźć w dziale Wrażenia i recenzje, bo choć dotyczy Treningu Minimalnego, to jest kontynuacją debiutanckich refleksji Czterdziestoletniego prawiczka.


Generalnie, chodzi o to wszystko, co musi się wydarzyć z gotowym tekstem, żeby chciała zająć się nim drukarnia.

Bo tekst, dla self-publiszera, to dopiero początek.

Trzeba dokonać składu.


Teoretycznie, przygotowanie książki do wydania wygląda jak zmagania z pracą magisterską lub zaliczeniową, politechniczną laborką.

Praktycznie – różni się wszystko.


Student ma do opracowania tylko treść, bo cała reszta – począwszy od formatu, przez typ i rozmiar czcionki, po wzór okładki – narzucona jest przez uczelnię.

Autor, poza treścią, musi zadbać, żeby skutecznie wpaść w oko czytelnikowi. 

Od interesującej i przyjemnej w odbiorze okładki, przez rodzaj oprawy, po kolor papieru i ilość światła w tekście. Wszystko musi zagrać, żeby potencjalny czytelnik zechciał autora doCENIĆ.


Wydruk dla efektów studenckiego biegu przez płotki, ukoronowanego umieszczeniem w indeksie uczelnianej biblioteki, kończy cykl życia tej pozycji, podczas gdy dla książki stanowi dopiero pierwszy krok rynkowego bytu.


Zatem jak ten nowy byt będzie?


Kolorowa okładka z kartonu o gramaturze 250 g/m2.

Matowa, z elementami lakierowanymi 3D.

Skrzydełka 90mm.

Oczywiście, grzbiet na spirali.

W środku biały papier Amber Highway o gramaturze 90 g/m2.


Będzie – nie tylko w przenośni – czarno na białym.


Składając Trening Minimalny, udało mi się przyswoić solidną porcję wiedzy.

Nie tylko inżynierskiej.

Dziś rozróżniam żywą paginę od paginacji. Wiem czym jest strona wzorcowa, interlinia, spady i drukarskie relacje rodzinne (sieroty, bękarty, szewcy i wdowy).

Rozróżniam gatunki papieru, techniki druku, sposoby oprawy.


No i utwierdziłem się w słuszności starej prawdy, że najsłabszym elementem każdego procesu jest człowiek.


Resetując życiorys obiecałem sobie, że nie będę generatorem negatywnego przekazu, więc ograniczę wnioski do jednego zdania.

Gdyby wszystko poszło zgodnie z początkowymi ustaleniami, majówka byłaby datą uruchomienia regularnej sprzedaży Treningu Minimalnego.

A że świat nie jest idealny…


Przedsprzedaż ruszy w chwili wysłania zlecenia do drukarni.

Piętnastego maja.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Historia jednego prezentu

Dbam o to, żeby moja przestrzeń wypełniona była wyłącznie nieprzypadkowymi przedmiotami. Przedmiotami, których naprawdę potrzebuję. Generalnie, praktykuję szlaban na prezenty. Grono moich najbliższych znajomych doskonale

Historia pewnego komplementu

W drodze na weekend, w dyskusji z moją córą pojawił się wątek wieku. Nie pamiętam dokładnie kontekstu, ale powiedziałem wtedy mniej więcej takie zdanie: –

Schudnę!

To bez wątpienia najpopularniejsze z noworocznych postanowień. Zastanawiające jest, że dla większości osób pozostaje tylko głośno wypowiedzianym, mniej lub bardziej pobożnym życzeniem. Bo schudnąć, to

Strona wykorzystuje pliki cookie dla zapewnienia najlepszej funkcjonalności.